Oto Elektrik / Klima / Kalorifer

Elektrik & elektronik sistemleri aracınızın genel işleyişini kontrol eder.

Elektrik & elektronik sistemleri aracınızın genel işleyişini kontrol ederek bir anlamda aracınızı "yolunda" tutan sistemlerdir. Özellikle son yıllarda üretilen yeni teknoloji araçlarda elektrik sistemi, bilgisayar, elektronik ve mekatronik sistemlerle bir bütün olarak sunulmaya başlamıştır.

TOYOSER aracınız için hayati önem taşıyan bu elektriksel sistemlerin periyodik bakımları, onarım ve düzenleme işlemlerini güvenle yaptırabileceğiniz elektrik servis alanına sahiptir. En yeni araçlarınız için bilgisayarlı bağlantı, anında sorun tespiti Denizli Özel Servisi TOYOSER serviste özenle gerçekleştirilir.

TOYOSER aracınızın kalorifer sisteminin de temizliği konusunda eşsiz çözümler sunuyor. Oto kalorifer temizleme, özel kimyasallar kullanılarak yapılmaktadır. Araç radyatörünün düzenli olarak temizlenmesi araç bakımının can alıcı bölümlerinden biridir. Aracınızın soğutma sistemi, motorun ürettiği fazla ısıdan aracınızı korur ve motorun doğru sıcaklık aralığında çalışmasını sağlar. Soğutma sistemini pas, tortu ve kirleticilerden korumak radyatörün ve motorun en iyi çalışma koşularında kalmasına yardım edecektir.

Araçlarda konfor ekipmanlarının her geçen gün artırıldığı günümüzde artık neredeyse tüm modellerde standart olarak sunulmaya başlayan klimalar araçta konforu sağlamanın yanı sıra kullanımında dikkat edilmesi gereken konularıyla da dikkat çekmektedir. Araç klimaları ister manuel ister otomatik, dijital olarak sunulsun temel olarak aynı mekanik ısıtma ve soğutma sistemi ile çalışır.

Alerjik bir yapıdaysanız ya da çocuklarınızın sağlığı için klima bakımlarını zamanında yaptırmanız önemlidir. Polen filtresinin değişimi, bakteri öldürücü ilaçlar ile hijyen bakımı ihmal edilmemelidir. Otoklima bakımlarını düzenli olaral gerçekleştirerek klimanızı yıllarca güvenle kullanabilirsiniz.

Sık karşılaşılan sorunlar: Klimanız soğutmuyorsa, gazı bitmiş olabilir. Gazın bitme nedeni ise, gaz borularındaki bir çatlaktan gaz kaçağı olmasıdır. Bu gibi durumlarda, gaz kaçağının tespit edilmesi, daha sonra da gazın tamamlanması gerekir.
Klima radyatör pervanelerinden birinin arızalanması da klimanın düzgün çalışmamasına neden olur.. Radyatör üzerinde birikmiş toz, ölü böcekler, yapraklar da klimadan verim almayı engeller. Soğutmadan tam verim alınması için periyodik kontroller sırasında bu tür birikimlerin temizlenmasi gerekir.
Klimanin vermli ve sorunsuz çalışması için, kompresör tahrik kayışının gerginliğinin ayda bir kez serviste kontrol edilmesi gerekir.

Klimayı çalıştırırken nelere dikkat etmeli?
Otomobilin motoru çalıştırılmadan ve motor ısıtılmadan kesinlikle klima açılmamalı.
Isınmış havanın hızla dışarı çıkabilmesi için camlar kısa bir süre açık tutulmalı.
Klima çalıştığı zaman kalorifer düğmesi soğuk konumunda olmalı.
Motor çalıştıktan sonra klima önce düşük devirde, istenilirse daha sonra yüksek devirde çalıştırılmalı.
Klima açıldığında havanın sürücü ve yolculara direkt gitmemesine dikkat edilmeli. Üflemeler tabana ve camlara verilmeli.